top of page
  • תמונת הסופר/תענבל אורפז

האם אנחנו בבועה ומה הטרנדים המוגזמים? כל מה שיזמים חושבים לקראת 2020

היומולדת שלי בפתח (טוב, וגם סוף השנה) וקרן First Round מפרסמת את אחד הסקרים האהובים עלי - סקר מצב הסטארטאפים 2019. אחלה מתנה.

כרגיל, הנה המסקנות המעניינות והבולטות מתוך הסקר (שהפעם הוא באוירה מעט עגומה אחרי שנה לא פשוטה לעמק הסיליקון שאחרי שנים של צמיחה ושגשוג, חטף כמה חבטות): >> שני שליש מהיזמים חוששים שאנחנו נמצאים בבועה (אולי הם מתחילים לראות את ניצני הסוף שלה?) >> 65% מהיזמים מאמינים שיהיה קשה יותר לגייס כסף ב-2020 >> 70% מהיזמים חושבים שמאזן הכוחות בין יזמים ומשקיעים ייטה לטובת המשקיעים שיחזיקו את הכוח. >> 32% מהיזמים חושבים שהממשלה צריכה לפרק (break up) חברות כמו גוגל ופייסבוק. לא קולגיאלי במיוחד מצידם. >>איפה היזמים מזהים טרנדים מוגזמים? 56% בקריפטו, 40% ב-AI ומאשין לרנינג ו-27% ב-AR\VR (ביננו, באמת הגיע הזמן לגוון קצת). >> 40% מהנשים המועסקות בטק השיבו שהן מרגישות שהמגדר שלהן פוגע בסיכויי הקבלה שלהן לעבודה או ביכולת שלהן להתקדם לתפקידי ניהול בכירים בטק. >> משהו מעודד בענייני מגדר: 80% מהיזמים מאמינים שלצוות מגוון יותר מבחינה אנושית תהיה השפעה ישירה חיובית על הערך של הסטארטאפ שלהם. >> מבחינת העובדים, מגוון תעסוקתי הופך למשהו שהם פשוט לא מוכנים להתפשר עליו: הסיכוי שעובדים שחושבים שההנהגה בחברה שלהם לא מתעדפת מגוון והכללה (Diversity and inclusion מה שנקרא) יעזבו את הסטארטאפ בשנה הקרובה גדל פי שלוש!! >> על מגדר ונפש: 42% מהיזמות הנשים הולכות לפסיכולוגים או מטפלים בהשוואה ל-15% מהגברים. כלומר הסיכוי שאישה יזמת תראה פסיכולוג גבוה כמעט פי 3. >> קצת על מיתוג מעסיק: 80% מהעובדים חושבים שהביקורת על החברה בה הם עובדים באתר Glassdoor משקפות את המציאות. לעומת זאת, רק 53% מהיזמים חושבים שהתיאור של החברות שלהם באתר מדויק. במילים אחרות - יזמים, זה הזמן להסתכל במראה ולראות מה העובדים שלכם חושבים. >> אל תדברו על כסף: בתעשיית ההייטק הדשנה והשבעה, רק 1 מכל עשרה עובדים אמרו שהתגמול במשכורת או באופציות היו הסיבה המרכזית שהם בחרו להצטרף לחברה. >> אז מה כן מושך מועמדים? בסדר יורד: היכולת שלהם להשפיע (לעשות אימפקט), הבעיות שהם פותרים, המשימה, הצוות והתרבות הארגונית. >> 41% מהעובדים אמרו שעבודה מהבית הפכה אותם ליותר פרודוקטיביים. לעומת זאת, רק 15% מהמעסיקים הסכימו שהצוותים שלהם יותר יעילים כשהם עובדים מרחוק. >> מה קורה כשהעובדים לא מאמינים במנכ״ל/ית? סיכוי פי 5 שהם יעזבו את החברה בתוך שנה, סיכוי של פי 6 שהם יבחרו לא לממש את האופציות שלהם, וסיכוי של פי 2 שהם יחשבו שהחברה תכשל בגלל תרבות או בגלל הצוות. >> כנראה שהמנכ״לים חושבים שאין להם בעיות כאלה, כי רק 25% מהם עובדים עם מאמני מנהלים. >> ״קומיוניטי״ ממשיכה להיות טרנד חם: 80% מהיזמים דיווחו שבניית קהילת משתמשים חשובה לביזנס שלהם.


בתמונה: שיעור במודעות עצמית של יזמים. 74% מהיזמים חושבים שהצוות המוביל שלהם חזק מהממוצע. מממ. משהו לא מסתדר עם הממוצע הזה לינק לסקר המלא: https://stateofstartups2019.firstround.com/בונוס:

רוצים לראות את הרשימה הסודית של הפודקאסטים, הספרים, הניוזלטרים והמאמרים שיזמים ממליצים עליהם לחברים שלהם שחושבים להקים סטארטאפ? כמו שאומרים באינטרנט - כנסו ללינק (ואל תשכחו לשים סימנייה ולשמור)

 

לפוסט הסיכום של הסקר שנה שעברה חלק ראשון - על יזמות, הורות, גילנות והייפים: http://bit.ly/2018surveypost חלק שני - על יחסי משקיעים ויזמים: https://www.facebook.com/inbal.orpaz/posts/10161149771095253

0 תגובות

Comments


bottom of page